Örebro Teater presenterar en ny säsong med brännande nutidsbetraktelser och eviga frågor kring gott och ont. I repertoaren ryms nytolkningar av eviga klassiker så som Dante Alighieris Den gudomliga komedin och Astrid Lindgrens Bröderna Lejonhjärta, men också nyskrivna pjäser på temat val, när hela Sverige ska gå till valurnorna i september. Biljettsläpp 26 maj.
På Örebro Teater startar säsongen starkt inspirerad av höstens riksdagsval. På Stora scenen sätts Dante Alighieris Den gudomliga komedin upp, i en omslutande, dansant tolkning av regissör Nina Rudawski och koregraf Ossi Niskala tillsammans med sex skådespelare och sex folkdansare. Ett fysiskt, frustande, existentiellt drama om vad det är att vara människa, som bygger gemenskap och hopp inför en utmanande samtid.
På Lilla scenen gör Humorgruppen Gillet residens med tema val när de sätter upp den nyskrivna pjäsen Demoskratti! och på Caféscenen bjuder delar av den fasta ensemblen på Sverigepremiär av nederländsk politisk thriller i Exit Poll – Vi har ett resultat, i regi av Andreas Boonstra.
– Det är en fullspäckad teatersäsong med en härligt spretig mix av välkända, älskade berättelser för hela familjen, nyskrivna, brännande aktuella nutidsbetraktelser, eviga frågor om ondska, moral och ansvar och dansanta urepos där vi bokstavligt talat drar åt helvete, säger Andreas Boonstra, tillförordnad konstnärlig ledare på Örebro Teater.
Under vintern får vi följa en tysk kabaréorkester på turné mitt under andra världskriget, med centrala frågor om ondska och vad som händer när ingen säger emot. Orkestern av Joakim Stenshäll hade sin urpremiär på moment:teater 2003 och regisseras nu av Josefin Ankarberg från moment, när den sätts upp på Örebro Teater.
Till våren sätts Astrid Lindgrens tidlösa och älskade klassiker Bröderna Lejonhjärta upp på Stora scenen, i regi av Emma Roswall. En berättelse bortom döden där flykt, ockupation och motstånd är centrala teman. För låg- och mellanstadiet turnerar teatern med nyskrivna Förstör den här pjäsen av Emil Nilsson-Mäki, i samarbete med Riksteatern, och högstadiet bjuds på en omslutande high school-thriller i nyskrivna Glaciären av Mathilda von Essen och Astrid Mohlin i Studion.
Den 30 maj bjuder teatern in till öppet hus och säsongspresentation.
För intervjuförfrågningar kontakta Erik Wärlegård, erik.warlegard@orebroteater.se, +46 70-203 86 59.
